Glenn Andreassen photo

Trekning til Europa League-gruppespillet

Se alle gruppene nederst i denne saken!

Fredag klokken 13.00 er det klart for trekning av gruppespillet i årets Europa League.gruppespill, og det er flere interessante lag sett med norske øyne med i trekningen.

Først og fremst Rosenborg, som på imponerende vis slo ut Ajax i den avgjørende kvalifiseringsrunden med 0-1 borte og 3-2 hjemme, godt hjulpet av sommerens storsignering Samuel Adegbenros tre mål.

Trønderene er seedet på nivå tre av fire og kan potensielt få en meget tøff gruppe, men har de siste ukene vist at de kan få med seg bra resultat mot god europeisk motstand.

Flere nordmenn klare for gruppespillet

Av andre klubber som har nordmenn i stallen har vi Red Bull Salzburg med Fredrik Gulbrandsen og Valon Berisha, og FC København med trener Ståle Solbakken og Tom Høgli som begge er seedet på første nivå.

På andre nivå finner vi Hertha Berlin som har to norske nøkkelspillere i keeper Rune Almenning Jarstein og midtbanekriger Per Ciljan Skjelbred.

I pott tre sammen med Rosenborg har vi Hoffenheim som i sommer kjøpte Håvard Nordtveit fra West Ham. Nordmannen ble byttet ut etter 24 minutter i Champions League play-offen.

Og til slutt har vi Per Egil Flo og hans Slavia Praha som befinner seg i fjerde og laveste pott. Flo nyter dog ikke mye tillit i den tsjekkiske klubben.

Flere storlag med

Andre lag klar for gruppespillet som er verdt å merke seg er engelske Arsenal som er det øverst seedede laget i årets sesong, pluss hardtsatsende AC Milan fra Italia, begge i pott en.

I pott to finner vi Everton og Marseille mens overraskelseslaget Östersund blir å finne i den lavest seedede potten. Laget fra byen med 50.000 innbyggere slo ut Galatasaray og PAOK på veien til gruppespillet.

Alle lagene i deres respektive seeding-grupper:

Seeding-gruppe 1:

Zenit (Russland)
Arsenal (England)
Lyon (Frankrike)
Dynamo Kiev (Ukraina)
Villereal (Spania)
Athletic Club (Spania)
Lazio (Italia)
AC Milan (Italia)
Viktoria Plzen (Tsjekkia)
RB Salzburg (Østerrike)
FC København (Danmark)
Braga (Portugal)

Seeding-gruppe 2:

Staua Bucurest (Romania)
Ludogorets Raxgrad (Bulgaria)
BATE Borisov (Hviterussland)
Everton (England)
Young Boys (Sveits)
Marseille (Frankrike)
Real Sociedad (Spania)
Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Lokomotiv Moskva (Russland)
Austria Wien (Østerrike)
Hertha Berlin (Tyskland)
OGC Nice (Frankrike)

Seeding-gruppe 3:

Astana (kazakhstan)
Partizan (Serbia)
Hoffenheim (Tyskland)
Köln (Tyskland)
Rijeka (Kroatia)
Vitoria Guimaraes (Portugal)
Atalanta (Italia)
Zulte Waregem (Belgia)
Zorya Luhansk (Ukraina)
Rosenborg (Norge)
Sheriff Tiraspol (Macedonia)
Hapoel Beer-Sheva (Israel)

Seeding-gruppe 4:

Apollon Limassol (Kypros)
Istanbul Basaksehir (Tyrkia)
Konyaspor (Tyrkia)
Vitesse (Nederland)
Slavia Praha (Tsjekkia)
Crvena Zvezda (Serbia)
Skenderbeu (Albania)
Zlin (Tsjekkia)
AEK Athens (Hellas)
Lugano (Sveits)
Vardar (Macedonia)
Östersund (Sverige)

Gruppene ble til slutt seende slik ut:

Gruppe A:

Villereal, Maccabi Tel-Aviv, FC Astana, Slavia Praha

Gruppe B

Dynamo Kiev, BSC Young Boys, FK Partizan, FK Skenderbeu

Gruppe C

SC Braga, Ludogorets, 1899 Hoffenheim, Istanbul Basaksehir

Gruppe D

AC Milan, Austria Wien, Rijeka, AEK Athens

Gruppe E

Olympique Lyonnais, Everton, Atalanta, Apollon Limassol

Gruppe F

FC København, Lokomotiv Moskva, FC Sheriff, FC Zlin

Gruppe G

Viktoria Plzen, Fotbal Club FCSB, Hapoel Beer-Sheva, Östersund

Gruppe H

Arsenal FC, BATE Borisov, FC Köln, Crvena

Gruppe I

FC Salzburg, Olympique Marseille, Vitoria, Konyaspor

Gruppe J

Athletic Club Bilbao, Hertha Berlin, Zorya Luhansk, Lugano

Gruppe K

S.S. Lazio, OGC Nice, Zulte Waregem, Vitesse

Gruppe L

Football Club Zenit, Real Sociedad, Rosenborg, FK Vardar

Glenn Andreassen

Forfatter

Glenn har en stor forkjærlighet for norsk fotball spesielt, men har også stor interesse for Europacup-fotball, og da helst nivåene under Champions League. Skal han på kamp velger han Ferencvaros mot Aberdeen heller enn Barcelona mot Manchester United.

 - twitter

1433 Articles